Doradztwo kredytowe

  To usługa polegająca na przekazywaniu fachowej wiedzy potencjalnym kredytobiorcom oraz oferowaniu pomocy w podejmowaniu decyzji o wyborze danego kredytu. Profesjonalne doradztwo kredytowe nie powinno jednoznacznie sugerować zakupu konkretnych produktów finansowej danej instytucji.

Doradztwo kredytowe jest jednym z rodzajów doradztwa finansowego, które poza wsparciem podejmowania decyzji o zakupie kredytu, może wspierać klientów wiedzą na temat inwestowania, ubezpieczeń itp.

 

  Doradztwo kredytowe – na czym polega?

Doradztwo kredytowe jest branżą usługową, wykonywaną zazwyczaj przez doradców finansowych, zwanych często również agentami finansowymi. Doradca finansowy, specjalizujący się w doradztwie kredytowym, z założenia nie powinien być związany z żadnym konkretnym bankiem ani instytucją finansową. Głównym założeniem doradztwa kredytowego jest przekazywanie klientom indywidualnym (rzadziej biznesowym) merytorycznej wiedzy na temat kredytów, dzięki czemu ułatwiony zostaje proces podejmowania decyzji odnośnie do zaciągnięcia danego zobowiązania. Doradztwo kredytowe powinno zapewnić maksymalnie jak najwięcej informacji o możliwych kredytach (kredytach hipotecznych, kredytach samochodowych i pozostałych rodzajach kredytów konsumenckich). Dzięki wsparciu doradcy finansowego klient może wybrać najlepiej dopasowany do swoich potrzeb i możliwości kredyt.

 

  Doradztwo a porady kredytowe. Co zyskuje się na doradztwie kredytowym?

Jak przekonują eksperci z branży finansowej, klienci wybierający usługi doradztwa kredytowego mogą otrzymać obiektywne, a w wielu przypadkach także bezpłatne porady kredytowe. Profesjonalne doradztwo kredytowe powinno przedstawić oferty wszystkich lub możliwie jak największej ilości ofert banków, dzięki czemu klient może poznać realia rynku kredytowego. Dobrzy doradcy powinni wspierać swoich klientów na każdym etapie, począwszy od przedstawienia nieoficjalnych ofert aż do wypłacenia kredytu. Jakie korzyści daje korzystanie z usług doradztwa kredytowego? W wielu przypadkach potencjalny kredytobiorca może uniknąć przepłacenia za np. kredyt hipoteczny, gdzie rozbieżności pomiędzy ostatecznymi cenami zobowiązania mogą wynieść nawet 20%. Właściwe wsparcie kredytowe zapewnia skupienia uwagi na najkorzystniejszych kredytach w oparciu o sprawdzenie zdolności kredytowej. Bardzo często agencje doradztwa kredytowego lub niezależni agenci zapewniają uzyskanie specjalnych rabatów, które nie są dostępne dla potencjalnego kredytobiorcy w przypadku ubiegania się o zobowiązanie bezpośrednio w banku.

 

  Kiedy doradztwo kredytowe jest opłacalne?

Korzystanie z usług doradztwa kredytowego jest szczególnie polecane osobom, które nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat finansów, a szczególnie rynku kredytowego. Takie osoby bardzo często nie są świadome realiów kredytów, zwłaszcza kredytów hipotecznych, na których koszt składa się nie tylko prowizja, ale także oprocentowanie, ubezpieczenie i wiele innych dodatkowych opłat. Usługi doradztwa kredytowego to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dobrej zdolności kredytowej, przez co ubiegając się indywidualnie o kredyt, mogą otrzymać mało atrakcyjną ofertę ze strony banku, a nawet odpowiedź odmowną. Profesjonalne doradztwo kredytowe zapewni wsparcie na każdym etapie decyzyjnym i znacznie ułatwi wzięcie pożądanego kredytu.